Rozhovor s hejtmanem Jihomoravského kraje, JUDr. Bohumilem Šimkem

Na začátku roku 2018 Vám přinášíme rozhovor s hejtmanem Jihomoravského kraje, JUDr. Bohumilem Šimkem. Pan hejtman si našel chvíli času a ochotně odpovídal na otázky Bohuslava Kučery.

 

1. Pane hejtmane, dáváte si Novoroční předsevzetí?
Ne, protože vím, že bych je nesplnil. Snažím se držet slovo, které dám někomu druhému, a to nejen v soukromém životě, ale zejména v tom pracovním a politickém. Ale sám sobě většinou podlehnu.  

2. Mám moc rád atmosféru vánočně vyzdobeného Brna. Řekl bych, že i program v centru je rok od roku lepší a lepší. Našel jste si chvíli ve svém náročném programu a prošel jste se vyzdobeným městem?
Brněnské Vánoce se mi opravdu líbí. Je fakt, že v době Adventu jsem mnoho času na procházky městem neušetřil, ale stihl jsem alespoň jednou navštívit všechna čtyři krásně vyzdobená náměstí v centru a bylo vidět, že spokojení s organizací Vánoc jsou i Brňáci. Ne náhodou letos na Regiontouru získalo Brno cenu právě za tento projekt. 

3. Na začátku roku je čas ohlédnout se a zhodnotit ten rok minulý. Jaký byl ten Váš rok 2017?
Náročný. Krajských témat je mnoho a při jejich řešení se jedná o práci více lidí, počínaje rozhodnutími na úrovni vedení kraje až po konkrétní výstupy, které probíhají na úrovni úřednické. Byl jsem z minulého působiště zvyklý jednat a řešit problémy rychle a většinou měly i viditelné výsledky. V případě kraje se z velké části jedná o projekty a problémy, které přesahují mnohdy i několik volebních období a musí být zpravidla projednány ve všech orgánech kraje, proto se jedná o mnohem delší a méně viditelný proces. Ale myslím, že jsme se postavili k problémům čelem.  

4. Do funkce hejtmana jste nastupoval s určitou vizí, daří se Vám ji naplňovat? 
Naplňovat vize můžete jen tehdy, pokud na to máte dobré podmínky a čas. Naštěstí po více než roce ve funkci mohu říct, že krajská politika není o politikaření. Je to o konkrétních problémech a o konstruktivní diskusi. Myslím, že je to tím, že jsme se rozhodli jít cestou projednávání jednotlivých rozhodnutí v široké polické debatě, a to nejen v koalici, ale i s opozičními stranami. Právě tak se nám nedávno podařilo téměř jednomyslně rozhodnout o projektu lázní v Pasohlávkách nebo o postoji kraje k tolik diskutovanému Železničnímu uzlu Brno. A pokud jde o čas, myslím, že je ještě velmi brzy na to, aby se naše vize naplňovaly. Účet budu vystavovat až na konci volebního období. Pro mne je důležité, abych se po těch čtyřech letech dokázal podívat sobě i lidem do očí. To je moje hlavní vize. Ale samozřejmě budu rád, když se v průběhu mého působení znásobí počet leteckých linek z Brna nebo že se začne se stavbou dálnice na Vídeň. I když to není v gesci kraje, děláme všechno proto, aby se se po mnoha letech odkládání tyto důležité dopravní tepny začaly budovat. 

5. Nedovedu si představit, že bych žil jinde než na Jižní Moravě. Krajina, historie, tradice, dobří lidé, báječné víno. Jak vidíte náš kraj Vy? 
Podobně. Jsem Brňák a jihomoravský patriot.  A myslím, že i jako obyčejný občan tohoto kraje i jako hejtman tohoto kraje mám být na co pyšný. 

6. V tomto roce budou komunální volby. Na radnice se jistě dostane hodně nových lidí. Měl byste pro ně nějakou radu do začátku?
Aby si dobře rozmysleli, než ten krok směrem do komunální politiky udělají. Je to prostředí, kde musíte být připraven na diskusi, ne vždy věcnou a také na kompromisy. V každém případě bych jim popřál hodně sil a štěstí.

7. Co byste popřál lidem v našem kraji do roku 2018?
Zdraví, dobré podmínky pro práci a dostatek času na zábavu, odpočinek, rodinu a nejbližší přátele.

 

Děkuji za rozhovor

 

29. 1. 2018