Předvolební speciál . . . č. 1

V září a říjnu, tedy v předvolebních měsících Vám přineseme rozhovory s kandidátkami našeho hnutí do Poslanecké sněmovny ČR. První v pořadí na otázky Bohuslava Kučery odpovídala Mgr. Lenka Dražilová.

Kandidujete do Poslanecké sněmovny. S jakým očekáváním jdete do voleb a co se budete snažit změnit, pokud budete do sněmovny zvolena?
Samozřejmě jdu do voleb s tím, že udělám všechno pro to, abychom dosáhli velmi dobrého výsledku. Proto jsem se také rozhodla ukončit k poslednímu září pracovní poměr v Praze, kde jsem vedla soukromý domov pro seniory, a v říjnu se plně věnovat kampani. Vlastně se jí již od pátku naplno věnuji, protože vybírám dovolenou.

Pokud budu zvolena, budu prosazovat priority našeho volebního programu, zejména v sociální oblasti, které se více jak 25 let věnuji. 

Jste kandidátkou za Hnutí ANO 2011. Proč by lidé měli volit právě Vás a proč Hnutí ANO?
Stále se něco hledá na Andreje Babiše, ale nikdo nemluví o tom, čeho Hnutí ANO 2011 za 4 roky ve vládě skutečně dosáhlo. Úspěchy našich ministrů jsou hmatatelné. Loni jsme byli druhou nejlépe hospodařící zemí v Evropě. Státní dluh jsme snížili o 70 miliard, státní rozpočet skončil loni v přebytku 61,8 miliard korun, což byl nejlepší výsledek od vzniku samostatné ČR v roce 1993. EET samozřejmě spoustu lidí naštvalo, ale na daních se vybralo oproti předpokladu za období 2014-2017 o téměř 605 miliard víc. 

Naše hnutí má i pro další 4 roky program postavený na tom, že nebudeme krást, budeme bojovat proti korupci a nehospodárnosti a budeme pracovat pro lidi a rozvoj naší země. Zní to velmi prostě a pro někoho určitě i jako fráze. 

Proč by lidé měli volit mě? Snad proto, že mám hluboké sociální cítění k těm, kteří to opravdu potřebují, mám ráda lidi a práci pro veřejnost. Jsem pracovitá, nejsem teoretik, ale praktik s mnohaletými zkušenostmi. Vím, co by se mělo v sociální oblasti změnit a na koho se obrátit. Znám v této sféře osobně spoustu odborníků a nadšených lidí, kteří ke mně mají důvěru a popravdě mi řeknou, jak to v praxi opravdu funguje a co je špatně, co se prosazuje jenom proto, aby např. někdo měl pomníček a mohl přestřihnout pásku.  

Co můžete z pozice poslance udělat pro obyvatele Jižní Moravy a co pro ostatní regiony České republiky? 
Pokud mi lidé dají důvěru, jsem sama zvědavá, co budu moci jako poslankyně pro Jižní Moravu udělat. Ke konci volebního období jsem pracovala v sociální skupině naší poslankyně Radky Maxové a částečně již tak poznala, jak je prosazování dobrých věcí složité. Spousta známých mi říká, že jsem naivní… Co vím jistě, že budu pracovat jak jsem zvyklá, naplno a pro lidi. 

Chci prosadit efektivní financování sociálních služeb bez ohledu na zřizovatele. Chci, aby sociální dávky byly pouze pro lidi, kteří je opravdu potřebují, chci se podílet na změně systému Lékařské posudkové služby. Dále budu prosazovat změnu přiznávání příspěvku na péči a jeho výplatu v hotovosti, protože vím, že se velmi zneužívá a nejsou za něho nakupovány sociální služby, určitě se musí změnit postavení pečujících osob.

Mojí největší prioritou práce pro Jihomoravský kraj bude rozvoj terénních služeb s důrazem na péči o umírající v domácím prostředí s využitím mobilní hospicové a ambulantní péče nabízené 24 hodin denně. 

Třináct let jste úspěšně vedla Senior centrum v Blansku. Za svoji činnost jste získala ocenění od bývalého hejtmana Jihomoravského kraje Michal Haška. Následovalo vaše odvolání. Chtěla byste se v případě zvolení do Poslanecké sněmovny věnovat oboru, ve kterém platíte za odborníka, tedy sociální oblasti?
Na tuto otázku jsem vlastně již odpověděla, ano rozumím sociální oblasti a vím, co potřebuje. „Díky panu Haškovi“ jsem poznala i sociální sféru řízenou soukromými zahraničními vlastníky, kteří mě po odvolání oslovili, abych jim pomohla vybudovat zařízení v Praze pro seniory. Byla to pro mě obrovská zkušenost a díky tomu mám srovnání co jde dělat lépe, a kde se dá naopak ušetřit.

Rčení: „Co Tě nezabije, to Tě posílí“ mohu podepsat. 

Podle preferencí by mělo Hnutí ANO 2011 vyhrát volby do Poslanecké sněmovny ČR. Představte si situaci, že ostatní politické strany se spojí proti Hnutí ANO. Je podle Vás pravděpodobná tato situace? 
Samozřejmě stát se může cokoli a všichni o tom mluví. Já ale věřím ve výraznou výhru Hnutí ANO a vím, že ne všechno, co se před volbami prohlašuje, platí i po nich.   

Předseda Hnutí ANO pan Andrej Babiš v dubnu tohoto roku řekl, že nebude členům hnutí předkládat jméno kandidáta na prezidenta. Mluvilo se o kandidatuře Ministra obrany Martina Stropnického. Ten ale bude lídrem kandidátky Hnutí ANO v Praze. Koho byste Vy ráda viděla na Pražském hradě? 
Nechci se vyhýbat odpovědi, ale jméno zatím sama nevím. Počkám si na představení jednotlivých kandidátů, na předvolební debaty, jejich priority a vize. Je pro mě důležité, aby budoucí prezident důstojně reprezentoval naši zemi a prosazoval myšlenky, které budou našemu hnutí a mně osobně nejbližší. 

Vysoká politika je časově náročná. Co na to, že kandidujete do Poslanecké sněmovny, říká Vaše rodina? 
Rodina je pro mě velmi důležitá, společně s manželem máme čtyři dospělé samostatné děti a 4 vnoučata, které jsou naše radost. Manžel mě vždy v mé práci podporoval a i nyní jsem s ním svoje rozhodnutí kandidovat samozřejmě řešila. Protože jsem teď dva roky pracovala v Praze a jezdila domů na víkendy, nebylo by to pro nás nic nového. 

V jaké pozici byste se ráda viděla, řekněme, za pět, deset let? 
Těžká otázka – všechno záleží na tom, jak mi bude sloužit zdraví a jak budu ve své práci úspěšná. Poslanecká sněmovna pro mě není žádná mantra, ráda budu dál pracovat v sociální oblasti, nebo pro veřejnost na komunální úrovni. Ráda bych předávala svoje zkušenosti ostatním pečujícím v tom, co opravdu znám – péči o klienty s onemocněním demencí nebo aktuálně paliativní péči. Třeba si založím vzdělávací agenturu…

 

 

 

 

 

Děkuji za rozhovor

13. 9. 2017