Předvolební speciál . . . č. 2

Začal říjen. Měsíc, kdy volební kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny vrcholí. V tomto Předvolebním speciále Vám přinášíme rozhovor Bohuslava Kučery s náměstkyní hejtmana JMK a lídrem kandidátky hnutí ANO na Jižní Moravě, Mgr, Ing. Taťánou Malou.

 V roce 2016 jste se stala náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje. Do parlamentních voleb jdete za Hnutí ANO 2011 jako lídr jihomoravské kandidátky. Do května 2017 jste byla zastupitelkou v obci Lelekovice. Máte čas se zastavit? Kde "dobíjí baterky" Taťána Malá? 

V prvé řadě doma, s manželem a dětmi. Jsou úžasní a neskutečně mi pomáhají dobít baterky v tomhle náročném období před volbami. Vím, že jim teď dlužím víc času a energie, a strašně se těším, až to napravíme. V druhé řadě mi pomáhají lidé, s nimiž mám možnost mluvit v rámci kampaně a kteří mi říkají, že za poslední dobu cítí změnu k lepšímu a od nás očekávají, že se nám podaří dál měnit společnost a zvyšovat životní úroveň. To zahřeje a dává celému tomu snažení v posledních týdnech smysl. Chci mít možnost věci dál měnit, kvůli lidem i kvůli budoucnosti dětí. 

Jako lídr jihomoravské kandidátky ANO na sebe berete velkou odpovědnost. S jakým očekáváním jdete do voleb a co se budete snažit změnit, pokud budete do sněmovny zvolena?

 Mým přáním je získat ve volbách takový výsledek, který nám umožní dokončit změny, které jsme nastartovali. A ideálně mít takový mandát, že skutečně budeme moci zásadně popohnat dopravní infrastrukturu. Přijmout legislativu, která umožní, že se stavby silnic a klíčových staveb, nepotáhnou věky a celý systém bude výrazně flexibilnější. Musíme udělat pořádek ve financích, protože někde se rozmařile vyhazuje a jinde se nedostává. Chci, a budu bojovat za zdravý rozum, který znamená podle mého názoru mnohem více než stranická příslušnost nebo lobbistický zájem. Pojďme digitalizovat státní správu. Inspirujme se v podobně velkém Estonsku, kde se dnes nemusí kvůli každé – s prominutím volovině – běhat na úřad. Technologie na to existují a počet úředníků začněme skutečně spíš snižovat, než neustále zvyšovat.

Proč by lidé měli volit právě Vás a proč Hnutí ANO? A co můžete z pozice poslance udělat pro obyvatele Jižní Moravy a co pro ostatní regiony České republiky?

Věřím, že jsme za čtyři roky dokázali, že změny myslíme vážně. A to nejen v rámci celé České republiky, ale tak taky v rámci kraje a měst. Když se dnes podívám na Brno, vidím v prvé řadě živou atmosféru, kavárny, hospůdky, sídla globálních technologických firem i silné lokální start-upy. A v čele výraznou osobnost v podobě Petra Vokřála. Když jedu krajem, vidím živé vesnice a města, jež jdou nahoru. A jsem ráda, že hejtmanem je respektovaný Bohumil Šimek,  který neřeší, jakou fotku si má právě dát na facebook, ale reálně maká na změnách k lepšímu. Dokázali jsme, že nejsme hnutí jednoho jediného muže. A ráda bych k tomu pomohla svým dílem i já. Chci do politiky vnést svoje zkušenosti s krajskou politikou, s komunální politikou i svůj – do jisté míry obyčejný ženský a mateřský přístup k věcem.

Kraj pod Pálavou je mojí srdcovou záležitostí, proto pozorně sleduji situaci kolem krajské firmy Thermal Pasohlávky.  Přijde mi celá situace docela nepřehledná, a to jde o peníze daňových poplatníků. Co přinesou nové lázně na břehu Mušovských jezer místním lidem a jaké očekávání má Jihomoravský kraj?

Ten příběh má dvě roviny. První je v pořádku. Jižní Morava prostě dlouhodobě láká turisty především kvůli vínu, vstřícným lidem, pohodě v krásné krajině – a Pálava je její výkladní skříní. Ten turistický potenciál by bylo hřích nevyužít, zvlášť když to kapacita Mušovských jezer i infrastruktura umožňuje. Projekt lázní by přinesl nejen finance nebo práci, ale především další zviditelnění regionu. Ta druhá rovina už je složitější. Chtěli bychom stavět, ale zatím řešíme mnoho neznámých a rozplétáme spletité vztahy a k tomu vysvětlujeme veřejnosti mýty a fámy, které se kolem celého projektu šíří. Naprosto ale chápu lidi, že chtějí mít jasno v tom, co pod Pálavou vznikne a je to i mým zájmem. Nedopustím, aby krásnou krajinu, na kterou můžeme být pyšní cokoliv nového hyzdilo.

Napsala jste: "…v politice chci dosáhnout toho, aby na veřejných rozpočtech přestaly parazitovat bratrstva zkorumpovaných politiků a podnikatelských mafiánů, kteří je zpovzdálí dirigují". Je vůbec možné toto změnit? 

Možné? To MUSÍME změnit! Je to náš prvořadý úkol.

Mám pocit, že celé Česko žije Čapím hnízdem. Vydání pana Babiše a pana Faltýnka poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání bylo jen otázkou času. Kauzu sleduji a vidím v ní mnoho nestandardních kroků. Načasování, pozdní informování státního zástupce, kontroverzní vyšetřovatel, únik dat ze spisu… Jak se díváte na celou kauzu jako politička, a jak jako mediátorka?

Podle mě není správné, aby o budoucnosti naší země rozhodovalo Čapí hnízdo. Pro mnohé politické strany se stalo bohužel jediným volebním programem. Nicméně žijeme v demokracii, a tak je v pořádku, že se prověřují kauzy i vrcholných politiků či představitelů státu. V tuhle chvíli je vše na soudech a věřím, že rozhodnou po právu.

Vím o Vás, že máte tři děti. Jak nesou mediální zájem o jejich mámu? A jak rodina bere Vaše velké pracovní tempo? 

Přesto, že si ze mě dělají děti občas legraci, tak si myslím, že mi fandí. Musím jim, svému manželovi a blízkým fakt ohromně poděkovat, že mi dělají skvělé zázemí a pomáhají mi v mých vizích a přáních. Chci jim to vrátit.

Přesuneme se o pár let dopředu: Skončilo Vám funkční období v Poslanecké sněmovně. Jaké máte další osobní cíle? 

Před vstupem do politiky jsem pracovala jako právnička a mediátorka a učila jsem na podnikatelské fakultě. Mám tři děti a rodinu. Mluvím s lidmi kolem sebe. Opravdu nejsem kariérní politička, která by žila v sociální bublině úplně odtržená od reality. Naopak, celý život se snažím na sobě hodně makat a být přísná především sama na sebe, a teprve až pak na ty druhé. I díky tomu se mám kam vrátit.

 Děkuji za rozhovor

 

 

4. 10. 2017