Na slovíčko s . . . 7. díl

Červenec . . . Cítíte tu vůni léta? Sluníčko, dovolené . . . Nádhera. Ale červenec je i měsícem, kdy pro Hnutí ANO začíná velký nápor práce před nadcházejícími volbami do poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Držím nám všem palce, práce máme před sebou opravdu hodně. Věřím ale, že i v tomto horkém předvolebním létě si najdete chvíli na přečtení rozhovoru s další dámou OO ANO Blansko, předsedkyní MO ANO Adamov, paní Soňou Bychlerovou. Se Soňou Bychlerovou rozmlouval Bohuslav Kučera.

Spousta lidí říká, že by do politiky nešli. Mě osobně chybí ženy v komunální politice, 
proto mě těší, že rozhovor na červenec je právě s Vámi. Co Vás přivedlo do komunální politiky?

Vlastně to byla potřeba. Od chvíle, kdy jsem začala jednat a zastupovat zájmy společenství vlastníků o 105 bytech, jsem logicky získávala zkušenosti s komunální politikou. Přestože jsem ale byla občan, zastupující dalších téměř dvě stě občanů, a snažila jsem se o zlepšení kvality bydlení v dané lokalitě, nepotkala jsem se, až na malé výjimky, se stejným zájmem ze strany vedení města. A protože jsem situaci chtěla změnit a řešit, vstoupila jsem do komunální politiky.

Jste členkou zastupitelstva města Adamova. 
Má ANO v Adamově šanci ovlivnit komunální politiku?

Zastupitelstvo města Adamova má 15 členů a hnutí ANO v něm zastupuji pouze já. Nemáme zastoupení ani ve finančním výboru a dokonce ani v kontrolním výboru. Přesto se v letošním roce podařilo prohlasovat na Zastupitelstvu můj návrh na pořizování video záznamů z veřejných zasedání Zastupitelstva, které se následně vysílají na info kanálu města Adamova. Občané tak mají možnost získat další informace o dění města a vidět práci svých zastupitelů. Dalšího, čeho jsme dosáhli, je schválení potřebných finančních prostředků v rozpočtu města pro r. 2017 na projekt opravy opěrné zdi a schodiště před bytovými domy na ulici Sadová. Takže má šanci a určitě ovlivňuje.

Vím o Vás, že jste předsedkyní výboru Společenství vlastníků Sadová v Adamově. 
Vidím v tom 
určitou paralelu s komunální politikou. 
Vedení SVJ je o jednání s lidmi, o řešení spousty 
každodenních problémů. 
Je něco, co přenášíte z politiky do SVJ a obráceně?

Vlastně jsem to již uvedla v  předchozích odpovědích. A v podstatě bych stručně doplnila, že z SVJ do politiky přináším vstřícnost k potřebám občanů a z politiky do SVJ pak realizaci potřeb občanů.

Za necelé čtyři měsíce budou volby do poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Zatím je ještě mnoho nerozhodnutých voličů. 
Vím, žádný univerzální návod, jak oslovit nerozhodné voliče není, ale 
přesto mi to nedá: 
Nemáte náhodou nějaký nápad, jak tyto nerozhodné voliče oslovit?

Upřímně řečeno, opravdu nemám. To mají ve svých rukou podle mě hlavně ti, kteří za ANO do poslanecké sněmovny kandidují, aby svojí osobností nerozhodné voliče zaujali.

Práce v komunální politice je běh na dlouhou trať. 
Daří se MO ANO Adamov plnit úkoly a co Vás letos ještě čeká?

Myslím si, že naše MO ANO Adamov pracuje dobře a výsledek se projevil v loňském roce při krajských volbách, kdy v Adamově získalo hnutí ANO 2011 ze všech politických uskupení nejvíce hlasů. Čeho si velmi vážím je, že naše MO spolupracuje s lidmi , kteří jsou ve svých profesích na vysoké odborné úrovni, a přestože nejsou našimi členy, můžeme s nimi v případě potřeby počítat. A co nás čeká? Stejně jako všechny MO ANO, je to práce ve volební kampani pro co nejlepší výsledek v letošních parlamentních volbách.

Jedním z úkolů OO ANO Blansko je získat do svých řad nové členy. 
Mohou Vás případní zájemci o spolupráci z Adamova a okolí kontaktovat a jak?

Zájemci se mohou zaregistrovat vyplněním formuláře na registrace.ano2011.cz a já je pak následně budu kontaktovat. Nebo mi mohou přímo zavolat na můj mobil - 776 003 698 a domluvíme si společnou schůzku.

Adamov je město, které je doslova utopené v okolních lesích. 
Máme začátek prázdnin, na co by jste nás v Adamově a okolí pozvala?

Tak přímo v Adamově by to byla určitě prohlídka Světelského oltáře, který je vystaven v kostele sv. Barbory a vznikl v Zwettlu ( Světlé) v Dolním Rakousku. Tato do detailů vypracovaná dřevořezba o rozměrech 7x3 m zobrazuje výjev nanebevzetí Panny Marie. Původní oltář dosahoval výšky téměř 22 m a kostelu ho daroval kníže Liechtenstein v roce 1525. Dnes je to národní kulturní památka. A pokud se týká okolí, tak doporučuji výšlap na Alexandrovu rozhlednu. Ta se tyčí nad svitavským údolím a je dominantou města Adamova a také turistickým lákadlem této části Moravského krasu. Zrekonstruovaná kamenná rozhledna nabízí výhled hlavně jižním směrem, kdy kromě Adamova, můžete vidět velkou část Brna, Pálavské vrchy a za extrémně dobré viditelnosti i vrcholky Alp.

Děkuji za rozhovor

24. 7. 2017