Kontrola nemocnice v Blansku? Opozice nemá šanci

Střípky z Blanenské radnice

Na prosincovém zasedání zastupitelstva města Blanska iniciovali zastupitelé ANO 2011 vznik zdravotního výboru, který by byl poradním a iniciativním orgánem zastupitelstva, v otázkách hospodaření, investic a zásadních koncepčních změn v Nemocnici Blansko. 

Ve městě neexistuje zdravotní výbor. Funkci dozorčí rady nemocnice, která je největším zaměstnavatelem v Blansku a zároveň největší příspěvkovou organizací města s největším rozpočtem, tak plní „pouze“ rada města. Tedy zástupci koalice. Opozice tak nemá žádnou zásadní kontrolu. 

Na zastupitelstvu jsme zároveň upozornili na velký střet zájmů. Starosta města je de facto (oficiálně to dostal do gesce 1. místostarosta) nadřízeným své dlouholeté partnerce, ředitelce nemocnice Blansko a spolurozhoduje o zásadních věcech, které se nemocnice týkají. Důležité materiály ohledně nemocnice schvaluje rada města, kde jsou další dva lékaři, pracovně závislí na ředitelce.

Výsledek naší snahy? Reakce prvního místostarosty se stočila na Andreje Babiše a celostátní politiku. Argumentace starosty, že občané věděli o jeho vztahu s ředitelkou, a přesto ho zvolil, je lichá. ODS dostala téměř stejný počet hlasů (v přepočtu stejný počet křesel) jako Hnutí ANO 2011, jen výsledkem povolebních vyjednávání byla staronová, předem dohodnutá koalice. Kontrolní funkci nemocnice podle vedení města plní kontrolní oddělení městského úřadu. Tam je ale „pouze“ vedoucí a jeden zaměstnanec, kteří, při vší úctě k nim, nemají o zdravotnictví přehled. Finanční výbor si může vyžádat připravené výkazy hospodaření.

Každý rok se investují do nemocnice miliony korun, rozhoduje se o důležitých krocích, které se týkají desítek tisíc lidí, proto si myslíme, že zdravotní výbor je důležitý. Všichni jsme ve svých volebních programech hovořili o transparentnosti hospodaření radnice a jejich organizací. Bohužel u vedení města jsme nenašli pochopení.   

19. 1. 2019